Риболовът на пъстърва на спининг е един от най-магнетичните и пленяващи видове спининг риболов. Местата, които обитава тази риба обикновено са в сърцето на дивата природа. Живописни, красиви, прохладни и носещи душевен мир на всеки, който желае да го открие. Като добавим и красотата, борбеността и хитростта на пъстървата, множество риболовци биват пленени от цялата тази прелест още от първия излет.
В тази статия ще разгледаме някои основни техники и тактики в спининг риболова на пъстърва, с идеята да помогнем на колегите, които тепърва започват да се занимават с това начинание. Ще се постараем да Ви запознаем с базовото, което е нужно да знаете за “царицата на точки” и риболова ѝ.
Също като в предходните ни публикации за други видове риба, и тук ще започнем с това, че пъстървата е в забрана за риболов от 1 октомври до 31 януари (включително) всяка година заради размножителния си период. По-старите риболовци приемат за край на забраната първия уикенд на февруари. Призоваваме Ви да не притеснявате рибите през този период, както и да избягвате да ловите други риби в участъци от реки, в които знаете, че има пъстърва. Това е изключително “крехка” риба, с намаляваща популация, която трябва да пазим отговорно.
Имайте предвид и, че в някои реки като Огоста, Златна Панега, Въча и Голяма Камчия има участъци, в които тотално е забранен риболова на всички видове риба по време на пъстървовия размножителен период.
Да преминем към риболова!
Спининг риболовът на пъстърва в България се осъществява на три основни типа водоеми – малки планински рекички, големи реки и затворени водоеми. В тази статия ще разгледаме речния риболов и така наречения ареа риболов, като ще задълбаем повече в последния в отделна публикация.
Тактика при риболова на пъстърва на спининг
Тактиката в спининговия риболов на пъстърва се определя от начина на хранене на рибата. В булшинството от случаите рибите стоят обърнати с уста срещу течението, в очакване то да им докара някаква храна. Във времето, през което не се хранят, пъстървите се спотайват зад някои камък или паднало дърво, или друго място, където течението се забавя леко. По този начин те пестят енергията си.
Изхождайки от горните два фактора, първото нещо, което трябва да следваме като тактика е да се движим срещу течението на реката (upstream). По този начин ще заходим към рибите в гръб и ще подадем примамката нагоре по течението, а то ще им я „достави“.
Хубаво е да се облавят всички потенциални укрития, както и бързеите, и границата между бърза и бавна вода. Замятането, в повечето случаи, също става срещу течението, като се стремим да замятаме възможно най-точно, без да се приближаваме твърде много до точката, и без да сме прекалено далеч. Ако се приближите прекалено много, е възможно рибата да Ви види. А, ако сте прекалено далеч, вероятността за неточен кастинг е по-голяма, съответно и за компроментиране на мястото.
В някои случаи е по-подходящо да се придвижвате по течението на реката, и да облавяте местата “на ветрило”, със задържане, или отново по течението, ако не е прекалено силно. Малко по-надолу ще обясним кога е по-подходяща тази тактика.
Примамките, които се използват са воблери, въртящи блесни, малки силикони, а на места с по-спокойна вода могат да се ползват и клатушки. С практиката и опита ще се научите да разпознавате подходящите места за всеки тип примамка, но за целта трябва винаги да си вадите изводи от риболова.
Воблерите за пъстърва е хубаво да са с тънък профил, за да преминават лесно през течението. Блесните могат да бъдат с така нареченото върбово листо, или пък с по-широко и заоблено (наричано още френско), но използването на двата типа също зависи от местата и силата на течението. В прекалено силен поток, някои блесни с широко листо изскачат над водата под напора на струята, и съответно не вършат работа. Можете да прочетете повече за това как да избирате подходяща блесна в статията Метални примамки. Инструкции за използване – Част 1. Въртящи блесни.
Имайте предвид, че на две различни точки в участък от 10-20 метра може да са подходящи различни типове примамки. Така че, бъдете гъвкави и не се калпазанете да сменяте воблери и блесни, когато сметнете за необходимо.
Риболов на пъстърва на малки реки
Малките планински поточета са изключително магнетични и приятни за риболов. Необятна красота, чист въздух и прохлада – независимо от сезона. Риболовът там е просто един бонус към цялата обстановка.
Придвижването по малките планински реки е срещу течението (upstream). Използват се по-къси въдици, между 1.50 и 1.80, за да може да се замята лесно и точно изпод шубраците.
По този тип реки точният кастинг е много важен, защото облавянето на местата и придвижването са сравнително бързи. Няколко каста на всяка точка са достатъчни, за да разберете дали там има риба. Винаги трябва да се стремите първото замятане да е точно на мястото, което сте набелязали. Не е желателно да сте прекалено близо, нито много далеч. Ако е нужно, може да се приклекне при замятане или да се прикриете зад храст или друго укритие, за да не Ви забележи рибата. Облавят се всички потенциални укрития зад и пред камъни, в подмоли, зад паднали дървета и клони, други затишия в течението и по-дълбоки участъци.
За малките планински рекички, подходящи примамки са воблери до макс 50мм, с тънък профил (например Pontoon21 Gaga Goon 45SS-SR или Ryuki 38S), както и малки въртящи блесни (например Ryuki Spinner 3.5 грама). Влакната, които се използват са тънки, като може да се ползва както монофил, така и плетено влакно. И в двата случая е добре да имате отпред и флуорокарбонов повод. И двата типа основна линия си имат своите предимства и недостатъци, като сега няма да навлизаме в тях, а ще ги засегнем отделно.
Ваденето на рибата трябва да е бързо, с наведен връх на въдицата, за да се предовратят скоковете на рибите и откачания.
Риболов на пъстърва на големи реки
Тактиката на риболов на пъстърва на големи реки може да се различава леко от тази на малки. В общия случай се следва горната логика за риболов upstream. Но, когато реките са в пълноводие и течението върви с пълната си сила, замятането срещу течението в силната струя много често завършва с неуспешна проводка. Най-често може да се сблъскате с подобни условия при риболова на пъстърва през зимата (веднага след края забраната) и в ранна пролет, когато има снеготопене и повече валежи от дъжд.
Силната вода може да „свали“ примамката Ви прекалено бързо към Вас и ще е трудно да я задържите и прокарате през желаното място. Затова, често пъти се налага придвижването по реката да е по течението (downstream), а не срещу него. Така можете да задържите примамката по-дълго време на перспективната точка.
Ето едно полезно видео на световния шампион Алексей Шанин, в което лови на голяма река downstream:
Облавянето на местата, както вече споменахме, може да бъде “на ветрило”, със задържане, леко косо, или ако течението позволява – по него. Можете да опитате да облавяте една и съща точка от различни ъгли, отново ако течението позволява. Разбира се, трябва да се стремите да не издадете присъствието си.
Риболовът на пъстърва на големи реки е малко по-всеобхватен към дължината на спининга, като е възможно да ловите и с въдици до към 2.10м. Също, не е лошо да се избере малко по-силова въдица откъм тест по примамки (до към 10-12-15 грама), тъй като тук може да се наложи да облавяте с по-тежки блесни и воблери. А, и с по-силовата въдица, ще вадите рибите по-ефективно през силната струя, без излишно да ги преуморявате.
В зависимост от реката и размерът на пъстървите в нея, могат да се ползват воблери и над 90мм, както и големи въртележки, но трябва теглото им да е съобразено с горния тест по примамки на въдицата Ви. Масовият размер воблери за големи реки в България е между 50мм и 80мм. Малцина са хората, които си позволяват да хвърлят воблери над този размер.
Хубаво е да подберете и по-силова основна линия, като пак се съобразите с теста по влакно на въдицата. И тук може да се работи, както с монофил, така и с плетено влакно. Флуорокарбоновият повод е задължителен.
Риболов на пъстърва на затворени водоеми
Риболов на пъстърва в затворени водоеми може да се осъществява във високопланински езера и в арендовани езера (area fishing или ареа риболов). Тук, накратко ще разгледаме базовата тактика при ареа риболова, тъй като той е по-популярен, като в отделна статия ще задълбаем повече.
В ареа риболова, пъстървата често издава своето присъствие и може да бъде видяна с просто око. Най-важно е да се наблюдава водата непрекъснато, за да забележите рибите и да подберете правилната примамка. Рибите често захождат за кратко и след това се спотайват отново или сменят мястото.
Използват се ultralight и light въдици, с тест по примамки не повече от 7 грама, и с дължина до около 1.80 – 2.00м. Основната линия може да бъде оплетка, обикновен монофил, естерна линия или флуорокарбон, като факторите за избора ѝ са много, и отново ще ги засегнем в отделна тема.
Ако забележите, че рибата се храни активно по повърхността, най-логично е да заложите на лека клатушка или друга примамка, която ще можете да водите бавно в най-горния воден слой. Ако рибите не се виждат, започвате да облавяте водните слоеве по вертикалата, като всеки път отброявате докато оставяте примамката да потъва, за да имате ориентир за дълбочината, на която сте.
В зависимост от активността на рибата и слоя, в който се държи можете да използвате клатушки с различна амплитуда на играта (по-активни за активни риби или по-обрани за по-пасивни), воблери или малки вайбове и цикади. Последните, често пъти провокират така наречените reaction bites, дори при много мудни риби.
Ако забележите, че рибите реагират добре на определен цвят, не е добре да настоявате само на него докато спрат да кълват. Хубаво е да ротирате цветовете, като избирате близки по нюанси. Например, започвате с клатушка с оранжева долна част и златиста горна. След няколко уловени риби можете да я смените с такава, на която долната част е златиста, а горната оранжева, и след още няколко риби да върнете първата или да използвате друга в същата гама.
Препоръчително е да се запознаете добре с играта на използваните примамки, за да знаете кои са по-подходящи за активни риби, и кои за пасивни. Обикновено тези с по-агресивна игра са за активни, а тези с по-обрана за пасивни.
Как да разберем кога рибите са активни и кога пасивни?
Един от признаците за активно хранещи се риби, на който трябва да обръщате внимание, е начинът, по който атакуват примамката. Активните риби грабват примамката и тръгват в посока различна от движението ѝ. Пасивните много често проследяват воблера или блесната без да атакуват. В други случаи пощипват леко примамката или я лапват за секунди и остават на място, или пък я изблъскват с тяло все едно искат да прогонят натрапник.
В ареа водоемите, пасивните риби много често се оттеглят и на дъното, и не проявяват интерес към активните примамки. В тези водоеми голяма роля играят и множеството риболовци и различни примамки, с които се сблъскват пъстървите. Много често, за да ги провокирате трябва да им предложите нещо коренно различно от това на конкурентите Ви.
Ако трябва да сме честни, разпознаването на активните и пасивните пъстърви не е никак лесна задача за начинаещ пъстърваджия. С времето и практиката, обаче, ще се научите.
Един трик, който може да прилагате в речния риболов. Когато вдигнете риба и тя проследи примамката Ви, но не я атакува, не замятайте отново със същата примамка. Заменете я с нещо коренно различно. Например, ако сте вдигнали рибата с воблер без да провокирате атака, на следващото замятане можете да заложите на блесна или силикон. Трябва да се съобразите с мястото, за да подберете правилната примамка, за да доловите пъстървата. Причините за използването на този похват са няколко:
- Рибата вече е видяла воблера, проследила го е, но не е проявила интерес. Нещо в него не ѝ е харесало. Като смените с коренно различна примамка имате шанс да я заинтригувате отново.
- В зависимост от мястото, с блесна или силикон, можете да направите по-бавна проводка, като задържите примамката по-дълго време в горещата точка.
- Блесната и силикона са по-малка жертва в очите на пъстървата. Съответно и по-лесна жертва.
В това видео, можете да видите нагледно горенаписаното:
Хвани-Пусни в пъстървовия риболов
Нещо много важно, което Ви призоваваме да практикувате в речния риболов на пъстърва е “Хвани-Пусни”. За целта е нужно да се следват някои основни принципи при боравенето с уловените риби.
- На първо място, пъстървите трябва да бъдат държани извън водата възможно най-кратко. За предпочитане е въобще да не ги вадите.
- За целта на горното трябва да имате кеп с мека гумена мрежа, която да не уврежда очите и хрилете на пъстървите, и в която да можете да поемете рибата след като я докарате до себе си.
- Пъстървата трябва винаги да се пипа с предварително охладена и мокра ръка, за да не се сваля слузта от тялото ѝ, тъй като това води до инфекции впоследстивие.
- Желателно е също да използвате безконтрени куки на своите примамки, които да откачате лесно, с едно движение.
- Не трябва да слагате рибите на тревата, в кал, върху мъх или камъни, или да ги вдигате високо, тъй като това може да доведе до инфекции или сериозни наранявания при евентуално изпускане на рибата.
- Ако желаете да направите снимка на улова си, оставете рибата във водата, в кепа си докато си приготвите устройството за снимка. Препоръчваме снимките да се случват докато рибата е във водата, или в краен случай я извадете за няколко секунди докато я щракнете.
Повече за опазването на местообитанията на пъстървата и правилното боравене с уловените риби можете да прочетете в статията за Хвани-Пусни на сайта на Риболовен клуб “Балканка”. Изключително полезен материал, който всеки пъстърваджия е желателно да прочете!
Вашият коментар