• Ревюта
  • Статии
  • Видео
  • Блог
  • Магазин

Такъми и Чалъми

Електронно издание за риболов.

Риболов на костур – основи за начинаещи

05.08.2022

Голям костур уловен на Fanatik Larva 2.5"

Костурът или Perca fluviatilis, както е латинското наименование на този вид, е може би най-разпространената риба по нашите водоеми. Това, заедно с красивата му осанка и ценените от много риболовци вкусови качества на месото му, го прави и един от най-масовите обекти за риболов.

Изключително красива риба, която е разпространена в реки, езера, язовири и блата. Може да се лови на всякакви монтажи и изкуствени примамки. Обикновено се спотайва в сенки, подмоли, в близост до затревени участъци и други укрития, където се групира и плячката му. Движи се и ловува на пасажи, като почти винаги пасажът се състои от костури със сходен размер.

Два костура уловени на Spearhead Ryuki

Окраските на костура могат да варират в зависимост от средата, която обитава, и от размера му. По-дребните екземпляри обикновено имат гъсти наситени черни райета, които с нарастването на размера на рибата могат да изчезнат или да се слеят в по-дебели и малко на брой. В някои хабитати, обаче, се срещат и екземпляри с много бледи, почти невидими окраски.

Масовият размер на костура по нашите водоеми рядко надвишава 30см, но в световен мащаб са регистрирани улови на риби над 50см, с тегло над 2 килограма.

Забраната му за риболов съвпада със забраната за риболов на пролетно-лятно размножаващите се риби.

Съдържание:

  • Такъми за риболов на костур – въдица, макара, влакно
    • Въдица за риболов на костур
    • Макара за риболов на костур
    • Влакно за риболов на костур
  • Риболов на костур с воблери
    • Какви са подходящите воблери за костур?
    • Проводка при риболов на костур с воблери
    • Подходящи разцветки на воблерите за костур
  • Риболов на костур на силикони
    • Проводка на силиконови примамки за костур
    • Подходящи цветове на силиконите за костур
    • Монтажи на силиконови примамки
  • Други примамки за риболов на костур

Такъми за риболов на костур – въдица, макара, влакно

Костур уловен на ValkeIN Li-Worm, с въдица RTB Piacere

За да започнем да ловим успешно костур не ни трябва кой знае какво оборудване. Но това, с което трябва да съобразим избора на цялостен такъм за костур са големината и теглото на примамките, както и местата, на които ще ловим.

Въдица за риболов на костур

GAD Chaser 692 XULXF

Изборът на въдица за спининг риболов на костур, както вече спомехнахме, зависи изцяло от примамките, с които смятате да ловите, както и от местата, на които ще ловите (дистанция, дълбочина, наличие на течение, и т.н.). На практика, костур може да се лови с абсолютно всякакви акции въдици – от extra fast до slow. Но акцията трябва да се подбере според приоритетните примамки, които ще се ползват – силикони, воблери, блесни и други.

Спинингите с extra fast (свръхбърза) акция са най-подходящи за риболов на джиг със силикони, риболов с вайбове, цикади и някои типове блесни. Тези с fast (бърза) акция са може би най-универсални, като с тях може да се лови както на джиг, така и с твърди примамки, включително и туичингови воблери. Regular fast (средно бърза), regular (параболична) и slow (бавна) акциите са по-подходящи за риболов с малки воблерчета, клатушки, блеснички, а също така и на нано-джиг и мормишинг. По-параболичните и меки въдици разиграват по-добре миноу воблерчета на туич и свръхлеки глави (около и под 1 грам) със силиконови примамки.

костур на ValkeIN Li-Worm C005 Black Gold

Мощността на въдиците за костур (ultra light, light, medium light, и т.н.) се подбира според теглото на примамките, които ще използвате. Костур може да се лови както с ultralight въдици с много леки утежнения и много малки блесни и воблери, така и с medium heavy, че дори и heavy въдица с тежки глави и силикони по 4” или воблери по 100+ мм. Тук трябва да отбележим, че за масовите риби в България, които се ловят от брега обикновено не е нужна по-силова въдица от лайт (light) до към 7-10 грама. Ако искате да таргетирате трофейни екземпляри с 4” силикони, например, и воблери от порядъка до към 100мм, въдица с medium мощност до към 25-30 грама горен тест ще ви свърши перфектна работа. Но имайте предвид, че рибите са основно дребни и дори и трофейните екземпляри могат да бъдат успешно ловени с дребни примамки, с “лека” въдица.

Макара за риболов на костур

Костур уловен с Realis Finder Shad 3"

Макарата за този вид риболов се подбира отново според големината и теглото на примамките, които ще използвате. Ако смятате да ловите костури с микро или light (леки) примамки, макара с размер 1000-2000, с нормално предавателно число, Ви е напълно достатъчна като размер и мощност. Ако, обаче сте решили да ползвате по-тежки глави и по-едри силикони от порядъка на 3-4” или пък кранкове с голямо съпротивление, ще Ви е нужна по-силова макара в размер 2500-3000. Имайте предвид, че при риболов с подобни примамки в големи реки със силно течение, като Дунав, или пък при риболов от лодка на големи дълбочини, може да се наложи да вдигнете още размера на макарата.

Влакно за риболов на костур

Костур уловен на Realis Pencil 85, в цвят DRA3050 Half Mirror Ayu

Изборът на влакно за риболов на костур не е трудна задача. Освен ако не сте решили да ловите с тежести и примамки под 1 грам, Ви препоръчваме да се оборудвате с плетено влакно. Дебелината му зависи от указания тест по влакно на въдицата Ви, големината на примамките и теглото им, както и от местата, на които ще ловите. Ако ще ловите костури от брега с примамки в лайтовия теглови диапазон между 3 и 10 грама, плетеняк с PE индекс до към 0.4-0.5 Ви е напълно достатъчен като запас от здравина. Ако ще ловите на джиг, предимно с тежести между 1 и 3 грама, влакно с PE индекс 0.1-0.2 е добър избор. За всичко под 1 грам, препоръчваме използването на естерна или флуорокарбонова линия.

При риболов от лодка с по-едри силикони и воблери, съответно и с по-силов такъм (примерно medium или medium heavy), можете да използвате и плетеняк с PE индекс 0.6-0.8. Това важи и при риболов в реки и язовири (от брега или от лодка) с по-големи воблери или кранкове със силно съпротивление.

Костур уловен на реалис V-tail Shad монтиран на стандартна джиг глава

В общи линии изборът на правилния размер влакно зависи и от това, дали примамките, които смятате да използвате го изпъват пълноценно, когато са във водата. Това е изключително важно, за да има риболовецът постоянен контакт с тях и да разбира какво се случва от другия край на линията. Презапасяването със здравина на влакното си има своите позитиви при закачки, но има и своите негативи – по-малък кастинг; провисване или свободен корем при неправилно подбрана тежест или воблер, които са и причината за по-слабия контакт с примамката.

Риболов на костур с воблери

Костур уловен на Spearhead Ryuki 50MDF в цвят ACC3008 Neo Pearl

Риболовът на костур с воблери е изключително приятен, динамичен и зрелищен. През лятото, когато рибите се хранят активно в средните водни слоеве или на повърхността, често се случва да се уловят и по два екземпляра на една примамка. Рибите са настървени и лакоми, и конкуренцията между тях ги прави много лекомислени и непредпазливи.

Какви са подходящите воблери за костур?

Костур уловен на Realis Pencil 85 в цвят AJO0091 Ivory Halo

Воблерите, които са подходящи за риболов на костур са изключително разнообразни като типове и размери. Можете да ловите раирани бандити на абсолютно всички типове воблери – вайб, миноу, кранк, шад, попер, уолкър и т.н. Размерите също варират много – от малки воблерчета по 2-3 см до големи воблери по 100мм и отгоре. Разбира се, типовете воблери и техните размери трябва да се съобразят с водоема, на който ловите и съответните условия (течение, водна растителност, релеф, и т.н.) и поведение на рибите. Ако рибите се хранят на повърхността, е безсмислено да ги търсите с дълбоководни кранкове, и обратното. Ако са в средните или дълбоки слоеве на водоема е безсмислено да хвърляте повърхностни примамки.

Костур уловен на Realis Jerkbait 120SP

Също така, подборът и теглото на воблерите трябва да е според оказания тест на въдицата, с която смятате да ловите. Би било неразумно да тръгнете с лайт въдица до 10 грама и воблери с тегло много над тази горна граница. Имайте предвид, че за нашите условия и масовите риби най-подходящи са воблери между 2-3 и 7-8 сантиметра.

Проводка при риболов на костур с воблери

Костур на Realis Pencil 85 в цвят CSX3158 Mirror Gill

Проводката на воблерите при риболов на костур зависи много от типът воблер, който ползвате, както и от местата на които ловите. 

Ако ползвате миноу воблери, можете да ги водите както на равномерна проводка, така и с туичове и паузи. Обикновено ударите са на паузата.

Повърхностните примамки, било то уолкъри или попъри също се водят с няколко къси придърпвания и пауза.

Костур уловен на Realis Vibration 62 в цвят MCC3124 Chrome Tiger

Ако ловите с вайбове, можете да ги водите равномерно в слоя, в който са рибите, или отново да правите къси придърпвания с паузи. Ако сте достатъчно сигурни в релефа на мястото пред Вас, можете да си позволите да водите вайба и с подскоци по дъното.

Ако ловите с кранкове или воблери тип шад, в зависимост от играта и плаваемостта му, релефа и подводните препятствия, проводката е хубаво да е сравнително бавна, за да усещате контактите с подводните обекти и да избегнете зацепване на примамката Ви в тях. Силната вибрация на кранковете е достатъчно атрактивна за костурите и те със сигурност ще се заинтригуват от тях. А, когато направите пауза, ще последва и удар

Подходящи разцветки на воблерите за костур

Костур уловен на Realis Vibration в цвят AJO0091 Ivory Halo

Изборът на разцветката зависи изцяло от водоема, на който сте – цветът на водата, осветеност, а също и видът на хранителната база на рибите. При силна осветеност и бистра вода, е препоръчително да се заложи на по-натурални или бледи цветове, които наподобяват естетствения цвят на мирните риби. При по-мътна вода или слаба осветеност са за предпочитане ярки цветове, които контрастират на заобикалящата ги среда. Разбира се, това не са строги правила и риболовецът трябва винаги да подхожда с разбиране към ситуацията, да я анализира и да бъде готов за експерименти.

Риболов на костур на силикони

Fanatik Gipnoz и Fanatik Gipnoz Long с тежести Fanatik Smorodina

Силиконовите примамки са страхотно оръжие за риболов на костур. Можете да ловите с тях костури с всякакви размери, със спинингови въдици с всякаква мощност и във всички сезони.

Костур се лови с всякакви типове силикони – активни шадове и туистери, и пасивни червейоподобни, ларвоподобни и ракоподобни примамки. Размерите на примамките могат да варират от 2-3см до към 10см, а и малко отгоре. Трябва да подберете силиконите и тежестите, на които ще ги монтирате според оказания тест по примамки на въдицата Ви, а донякъде и според очаквания размер на рибите, които ще ловите.

Проводка на силиконови примамки за костур

Два костура уловени на примамки Fanatik

В зависимост от това в кой сезон ловите костур,  с какви типове силикони (активни или пасивни) и в какъв размер са те, се правят различни проводки.

Активните силикони, тези които имат собствена игра (малки шадове, туистери и други) могат да се водят на равномерна проводка, с плавни повдигания с върха на въдицата и с макарата, както и с по-активна анимация с върха на въдицата. Паузите между отделните повдигания могат да бъдат по-кратки или по-дълги според активността на рибите в конкретния момент.

Веселин Борисов позира с 30см костур уловен на Realis Finder Shad 3"

Пасивните силикони, от друга страна, се нуждаят от активна анимация с въдицата при проводка. След като примамката се придъни, изпъвате линията и правите няколко леки къси претръсквания с върха на въдицата, като едновременно с това обирате и с макарата. По този начин придавате игра на силикона и той привлича вниманието на костура. Разбира се, може да изпълните същата проводка и в средния воден слой, ако усетите, че рибите са там.

Тези проводки са само базови и риболовецът може да експериментира с различни начини на водене, с различните типове примамки. Понякога рибите реагират положително и на просто плавно повдигане с върха на въдицата на пасивни примамки, а понякога “искат” по-статична анимация на силикона или пък резки придръпвания.

Подходящи цветове на силиконите за костур

Костур уловен на Fanatik Mik Maus 2.5" в цвят 025 Pearl White

Също както и с воблерите, и тук изборът на цвят зависи от цвета на водата и осветеността. Има моменти, в които рибите реагират положително на абсолютно всякакви разцветки, но в повечето случаи риболовецът трябва да се съобрази с конкретните условия. Хубаво е да се запасите както с по-натурални цветове, които се приближават до облика на естествената храна на костура, така и с по-ярки, които да контрастират под водата.

Монтажи на силиконови примамки

Костур уловен на Fanatik X-Larva 2.5" в цвят 024 Chartreuse

В повечето случаи, класическите монтажи на джиг глава, с чебурашка или джиг-риг (жика-риг) са напълно достатъчни. Но в моменти, когато рибите са пасивни и не реагират на активната анимация на примамките от страна на риболовеца, трябва да се прибегне към разнесени монтажи, при които примамката се рее по-свободно и естествено във водата. Такива монтажи са дроп-шот, отводной поводок, тексас и каролина риг. Можете да прочетете повече за тях в статията на Христо Мурджеев “Монтажи за риболов със силиконови примамки”.

Други примамки за риболов на костур

Костур уловен на клатушка ValkeIN

Освен с воблери и силикони, костур може да се лови и с всички останали типове примамки – въртящи блесни, клатушки, цикади, кастмастери, главиняри, метални джигове, тейл спинъри и т.н. През лятото, когато рибите са активни, но се държат на дистанция, кастмастерите и металните джигове може да са единственият Ви шанс да ги достигнете.

Костур уловен на Tetra Jig 7 в цвят PDA0045 Pink Gold Zebra Glow

Риболовът на костур е изключително многообразен и вълнуващ. Със сигурност не сме успели да покрием всички подробности около това занимание, но се надяваме тази базова информация да помогне на начинаещите спинингисти да се потопят в дебрите му. Чувствайте се поканени да допълвате статията в коментарите, с още полезна информация от Вашия опит.

Категория: Статии

  

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последни статии

  • Вайбовете – черна магия или универсално оръжие?
  • Риболов на пъстърва през зимата – след забраната
  • Спининг риболов на пъстърва – тактика и тънкости
  • Сезонни особености и тактики за риболов на щука
  • Разказ на Митко Тодоров за VUK.BG Street Fishing спининг турнир
  • Риболов в края на лято 2022 – кефал, костур и щука
  • Риболов на щука на спининг – с какво да започнем? Необходими такъми и аксесоари
  • В търсене на летни трофейни риби
  • Джиг глави за Ajing риболов – какво трябва да знаем?
  • Риболов на костур – основи за начинаещи

RSS В магазина

  • Gaga Goon 45SS-MR
    20,80 лв.
  • Gaga Goon 45SS-SR
    20,80 лв.
  • Crack Jack 48SP-SR
    20,40 лв.
  • Crack Jack 48SP-MR
    20,40 лв.
  • Crack Jack 48F-SR
    20,40 лв.
  • Crack Jack 48F-MR
  • Crack Jack 38SP-SR
  • Crack Jack 38SP-MR
    20,40 лв.
  • Crack Jack 38F-SR
    20,40 лв.
  • Crack Jack 38F-MR
    20,40 лв.

Условия за ползване   Creative Commons License