Ajing (Аджинг) риболовът е риболов на сафрид на изкуствени примамки (силикони, пилкери, воблери, чепарета и др.). В тази публикация ще засегнем основно риболовът на сафрид на силиконови примамки, към който все повече хора проявяват интерес напоследък.
Името Ajing идва от името на японска разновидност на сафрид, която се нарича Aji (Аджи). Има ли почва у нас?
Има.
В предходни публикации вече сме споменавали Ajing риболовът, както и типът силиконови примамки, които са подходящи за този вид риболов. А в тази ще задълбаем малко повече в неговата същност, такъмите, които са нужни, за да го практикуваме, както и в поведенението на рибите. Също ще споменем и как си подбираме примамките и проводките, с които да атакуваме рибите.
Сафридът и неговите навици
Сафридът е пасажна риба, която мигрира сезонно в различни части на Черно море. В Българският участък на морето обикновено се завърта пролетно и есенно време, като есента могат да се ловят по-прилични екземпляри.
Този вид риба хаби доста енергия при придвижването си, и съответно гледа да я възстановява непрекъснато посредством хранене. Храни се главно с планктон, дребни рибки и ракообразни. Тази информация е и това, което ни води при изборът на цвят и тип примамки, когато започваме риболовът.
Как да подбираме примамките?
На Българският пазар има доста популярни марки силикони, които са подходящи за риболов на сафрид. Лесно могат да бъдат намерени Reins, Xesta, Magbyte, Cultiva, Daiwa, Fish Arrow, Tict и много други. Тези, които ние използваме за риболов на сафрид и ще разгледаме малко по-обстойно в тази статия са основно от серията Tetra Works на DUO – Pipin, Chop, Burny и Megalopa. Аз лично използвам и няколко модела на Reins, чиито имена за съжаление не знам, тъй като на пакетите са написани с йероглифи. Тествал съм и няколко други марки, които също работят, но не ги използвам активно.
Когато започвам риболов винаги избирам най-едрата примамка от четирите модела на Tetra Works, a именно Pipin. С нея целя да установя, дали рибите се хранят активно. Ако се хранят активно продължавам да ловя с тази примамка. Ако не са активни, сменям с по-малък модел – Chop или Burny, или Megalopa. Каква е логиката зад този избор?
Когато рибите са гладни и се хранят активно, те търсят по-едра храна, с която да се наситят и да си осигурят енергия, освен с планктона, затова започвам с Пипин. А когато са сити, те не се хранят активно, но рядко биха пропуснали лесна дребна плячка, от рода на Chop, Burny или Megalopa.
Цветовете на примамките
Цветовете на силиконите за риболов на сафрид най-общо могат да бъдат разделени на две групи – прозрачни и плътни цветове. И двете групи имат разновидности с различен цвят брокат, които се осветяват по различен начин във водата.
Сафридът се лови на силикон най-добре през тъмната част от денонощието около осветен бряг – пристанища, вълноломи, буни и други инфраструктури. Осветени във водата от изкуствената светлина, различните цветове на примамките пречупват светлината различно. Например, плътният цвят се визуализира като силует, докато прозрачните цветове прозират и брокатът в тях проблясва.
Съответно, трябва да подберете дали в конкретният риболов рибите ще реагират по-охотно на прозрачни или плътни цветове. А когато установите това, да подберете и кой цвят от съответната група ще ги настървява най-много.
Едно важно уточнение – за да разберете всичко това, трябва първо да намерите в кой слой на водата са рибите. Но за това, малко по-късно.
Форма на примамките
Формата на примамките за риболов на сафрид също е от изключително значение. Ако разгледате различни серии на различни производители, ще забележите, че повечето имат един или два модела, които са малко по-тлъсти.
Например, моделът Chop от серията Tetra Works на DUO. Това е примамка, чието предимство пред Pipin и Burny изпъква изключително много, когато се лови във вълнение.
По-дебелото тяло и специфичното оребрение по него, както и опашката, която е вертикално сплескана помагат на силикончето да планира във водата. По този начин Вие можете да го задържите и анимирате в слоя, в който са рибите по-устойчиво и по-дълго.
При сравнение на един и същи монтаж с Pipin, Burny и Chop в бурно море, с последният може да се изпъне линията и да се задържи в средния воден слой значително по-добре от Pipin и Burny, които често биват изхвърлени към брега от вълнението.
Подходящи такъми за Ajing
Въдица
В Япония, откъдето произлиза този вид риболов, се използват специализирани въдици за аджинг (Ajing) с различен тест по примамки, в зависимост от дистанцията, дълбочината и монтажите, които се ползват. Тамошните риболовци избират въдици до към 10-12 грама горен тест по примамки. Най-запалените и опитни риболовци, обаче, винаги се целят към абсолютен минимализъм. Имайте предвид, че сафридите в Япония достигат внушителните за този вид риба 40см и нагоре, като не са изключени и изненади от други видове риби.
У нас, масовите риби, които ловим са грубо казано между 10 и 20см. А местата, на които най-често практикуваме риболов на силикони са около пристанища и други осветени инфраструктури. В този ред на мисли, ultralight въдица с бърза акция и тест по примамки до около 5-7 грама би ви свършила чудесна работа. А ако ползвате по-фина от това (до около 1-2-3 грама горен тест), удоволствието от риболова ще бъде още по-голямо.
Разбира се, има и изключения, в които сафрид може да бъде ловен и от скали, но в зависимост от мястото може да е нужна малко повече подготовка откъм монтажи и допълнително оборудване, за да може да се лови на силикон.
Можете да прочетете повече за избора на Ajing въдица в друга моя статия Какво трябва да знаем за въдиците за Ajing (аджинг) риболов?.
Макара
Макарата за този вид риболов трябва да е нещо от порядъка на 1000/2000 размер по Шимано, като се целим целият ни такъм да е възможно по-лек, за да може да имаме по-голяма чувствителност. Можете да прочетете повече за избора на макара за Ajing в публикацията ми „Критерии за избор на макара за Ajing„.
Основна линия
В страната на изгряващото слънце Ajing риболовците масово използват естерни линии, или цели флуорокарбонови основни линии. На нашия пазар можете да намерите няколко модела естери. Тяхното предимство е по-осезаемо, когато се лови в лоши метеорологични условия, съпътствани от вятър и по-висока вълна. (лично мнение) Те са по-тежки и плътни от плетените линии и спомагат за по-лесното потъване на примамката и линията. Опитните риболовци казват, че естерът е по-подходящ за глави под 1 грам, докато при по-тежки монтажи е по-добре да се ползва оплетка за основна линия.
Ако решите да ловите с брейд, подберете възможно най-тънкият такъв, който намерите. По принцип, можете да ловите и с #0.4, но с толкова дебела линия трудно се поддържа контакт с примамки под 2 грама в солената вода.
Тежестите
Както съм споменавал и преди, тежестите, които се изполват за Аджинг са “твърди глави”, с вградена кука в самата тежест. Различните производители правят такива в различни форми, като по този начин целят не само да бъдат уникални и разпознаваеми като бранд, ами да подобрят и устойчивостта на примамките във водата. Защо е важно последното?
Тъй като Аджингът често пъти се практикува в силен вятър и неспокойно море, е нужно дребните примамки да стоят винаги изпънати във водата и да имат естествено поведение, за да ги забележат рибите. Различните форми глави, различните грамажи, както и различните форми на силиконите спомагат за това. Като е хубаво да подбирате грамажите и формите на главите според условията. Ако усетите, че с 1 грам нямате добър контакт с примамката, то трябва да подмените с малко по-голяма тежест. Ако пък потъвате твърде бързо, трябва да намалите тежестта, за да минавате по-бавно покрай рибите. Формите на главите за Ajing също влияят на плаваемостта и пропадането на примамките, и са произведени за точно определени условия. Можете да научите повече за тях в статията на Даниел Кирицоев Джиг глави за Ajing риболов – какво трябва да знаем?.
Как да открием в кой слой са рибите?
Откриването на слоят, в който се хранят рибите в повечето случаи е изключително елементарна задача. Ако сте оборудвани правилно с балансиран и чувствителен такъм, единственото, което трябва да можете е да броите. Как така?
За да открием слоят, в който се хранят рибите, след като заметнем не затваряме веднага бигела и оставяме примамката да потъне. Докато потъва отброяваме, да кажем до 5. След което затваряме бигела на макарата и започваме проводката. Ако не уловим риба в този слой, при следващото замятане отброяваме до 10 и отново правим проводка. Повтаряме това действие, докато уловим риба при някоя от проводките. Когато уловим риба, да кажем в слоят, в който сме потъвали до 10, повтаряме проводката, за да потвърдим, че рибите са там. Ако това се потвърди или не, при следващата проводка броим до 8 или 12, за да видим, дали слоят, в който се държи пасажът не е по-обширен.
В момента, в който намерим къде се храни пасажът, започваме и филтрирането на примамките цветово и като големина, за да намерим най-харесваната и подходяща за съответните метеорологични условия.
В редки случаи, не е изключено рибата да е пръсната и да не се държи в конкретен слой, или пък да се мести. Подобно поведение в повечето пъти е продиктувано от промяната на посоката на вятъра, вълнението и течението, тъй като с тях се променя и позицията на храната на рибите. Най-просто обяснено, ако вятърът духа насреща, планктонът ще се набие в брега. Ако духа откъм гърба ни, планктонът ще се отдалечи от брега, а заедно с него и рибите.
Също, ако условията се променят и се засили/намали вятърът или се появят/изчезнат вълни, е възможно да не успявате да достигате рибите, или да преминавате прекалено бързо покрай тях, със същото отброяване. Тогава трябва да промените тежестта.
Добра тактика, ако сте повече хора, е в началото да ловите на различни дълбочини, за да откриете по-бързо къде се храни пасажът. За да бъдете обективни в това, обаче, трябва монтажите ви да са почти еднакви (да не кажа еднакви), за да преминавате през водните слоеве еднакво бързо.
Успешни проводки при риболов на сафрид със силиконови примамки
Аз лично използвам няколко различни проводки в зависимост от това, колко активно се хранят рибите.
Първата е най-проста. След като потънете до желаният воден слой, започвате да обирате равномерно и бавно с макарата, като същевременно и тръскате активно с връхчето на пръчката. Същата проводка може да се прави и с кратки паузи на тръскането, както и на обирането, ако рибата не реагира на активното водене. Тази проводка е по-ефективна при гъсти риби, които се хранят активно, тъй като воденето на примамката е малко по-бързо. Съответно, когато пасажът е гъст и се храни, примамката няма да остане незабелязана докато преминава през него.
При втората проводка, след като примамката потъне до желаната дълбочина, започвам да придърпвам с високо вдигнат връх, като редувам няколко туича с паузи, при които да пропадам отново надолу. Линията трябва да е постоянно изпъната, за да имате контакт с примамката.
Третата проводка използвам, когато пасажът не е особено гъст и рибите не се хранят активно. Тя е значително по-пасивна и дава възможност да задържите примамката за по-дълго време в слоя, в който са рибите и да преминете по-бавно покрай тях. За целта, след като пропадна, изпъвам линията, правя късо придърпване и изпъвам отново линията. След това тегля много бавно назад с върха на пръчката, обирам, за да придвижа върха отново напред, отново придърпвам леко, обирам и повтарям процедурата. Ударите при тази проводка обикновено са по време на бавното изтегляне, и рядко след късото придърпване.
В заключение ще кажа, че това е един изключително приятен риболов, който може да донесе и много емоция.
Всички изводи и твърдения в тази публикация са заимствани от поредицата видеа Ajing for Beginners на Katsume Yabе (един от основоположниците на Ajing риболова), и са изтествани в полеви условия. Ако не говорите Японски, можете да гледате видеата с английски субтитри.
А, ако искате да следите Ajing излетите ни с Даниел, както и да научавате полезни съвети за лекият спининг риболов в Черно море, можете да се включите във Facebook групата Light Rock Fishing – Ajing & Mebaring .
Драго казва
Благодаря за положения труд. Изключително интересна и полезна статия.
Веселин Борисов казва
Благодаря.
Данко казва
Много доре и подробно написано .
Този риболов е голям кеф с правилните уреди.
Изживял съм го и го препоръчвам👍🏼👍🏼👍🏼
Веселин Борисов казва
Благодаря, бат’ Данко. 😉
Владимир Темнялов казва
Изключително добре написана, подробна и изчерпателна статия!
Адмирации за положеният труд!
БРАВО!
Веселин Борисов казва
Благодаря.